کهکشان راه شیری

شناسایی سیگنال‌های رادیویی عجیب از مرکز کهکشان راه شیری!

02:00340

دانشمندان سیگنال‌های عجیبی را شناسایی کرده‌اند که از مرکز کهکشان راه شیری به سمت ما می‌آیند. آن‌ها فکر می‌کنند که این سیگنال‌ها را سیاه چاله غول‌پیکر موجود در مرکز کهکشان ارسال می‌کند.

محققان دانشگاه Keio فکر می‌کنند که این سیگنال‌های رادیویی سریع در اثر تشعشات گازهای اطراف سیاه چاله *Sgr A ساطع می‌شوند و می‌توانند تصویری از آشفتگی غیرقابل‌تصور مرکز کهکشان ما در اختیارمان قرار دهند.

دانشمندان قبلا تشعشات بزرگ‌تر و کندتری را از مرکز کهکشان‌ ما کشف کرده بودند، اما حالا به‌لطف تلسکوپ رادیویی آلما (ALMA) می‌توانند سیگنال‌های سریع‌تر و بیشتری را شناسایی کنند.

 

یوهای ایواتا (Yuhei Iwata) سرپرست گروه تحقیق می‌گوید: این‌بار ما با استفاده از تلسکوپ آلما داده‌های باکیفیتی را به دست آورده‌ایم که شامل نوسانات شدید سیگنال‌های ارسالی از سیاه چاله *Sgr A در بازه زمانی ۱۰ روزه  (۷۰ دقیقه در هر روز) می‌شوند. ما موفق به ردیابی دو روند شدیم: تغییرات شبه‌تناوبی با مقیاس زمانی ۳۰ دقیقه‌ای و تغییرات کند یک ساعته.

پروفسور توموهارو اوکا (Tomoharu Oka) از دانشگاه Keio می‌گوید: این تشعشات ممکن است مربوط به پدیده عجیب‌وغریبی باشد که در اطراف سیاه چاله غول‌پیکر *Sgr A در حال اتفاق افتادن است.

ایجاد چنین سیگنال‌هایی احتمالا ناشی از چرخش گازها به دور سطح سیاه چاله است که شاید بتواند توضیح دهد چرا مشاهده مستقیم این اجرام بسیار دشوار است.

اوکا می‌گوید: به‌طور کلی، هر چه حرکت گازها سریع‌تر باشد، عکس گرفتن از سیاه‌چاله بسیار سخت‌تر می‌شود.

منبعsciencealert
منبع
ای تی رسان
لینک کوتاه
https://birto.ir /?p=1386

48 نوشته
مدت زیادی در ضمینه تولید ومدیریت محتوا فعال هستم دانشجوی نرم افزار علاقه مند به طراحی وب

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند